Kdo jsme

Jmenuji se Jana Gajdošová, v současné době pracuji jako pečující osoba v předškolním klubu společnosti Je otevřeno, z.s. v Jablonném nad Orlicí. Ve svém mládí jsem studovala na pedagogické střední škole Zdeňka Nejedlého v Litomyšli, obor vychovatelství. O pár let později jsem rozšířila studium o výchovu a vzdělání dětí v předškolním zařízení. Můj život se ubíral směrem lektorky pro děti i dospělé především v oboru výtvarného umění. Pracovala jsem jako učitelka na základní škole v Rybné nad Zdobnicí, pak v domě dětí a pedagogickém centru v Rychnově nad Kněžnou. V roce 1999 jsem založila letní prázdninové dílny pro děti i dospělé Rukama nohama, které se rozšířily o kurzy ve výchovně vzdělávacím centru na Houkově a spolupráci s dalšími lektory výtvarné tvorby a zdravého životního stylu. Jsem matkou dvou dětí Markéty a Honzy. Jsou pro mě velkou životní motivací a inspirací. Ve svém volném čase pořádám kurzy tvorby skleněných vitráží, keramiky, zajímám se o permakulturní způsoby pěstování rostlin. Mám ráda hudbu, cestování, filmy a literaturu. Mezi mé oblíbené autory patří Jan Werich, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Dušek, Paulo Coehlo, Don Miguel Ruiz, Jonathan Livingston, J.R.R.Tolkien. Ze sportů mám nejraději plavání a Tai-Chi. Život s mým mužem mě obohatil o nový rozměr prožívání v přírodě a to sportovní rybaření v Čechách i v zahraničí.

Když mi byla nabídnuta práce v předškolním klubu, ráda jsem ji přijala, mohu zde zúročit své praktické životní zkušenosti v oboru. V současnosti studuji diplomovaný kurz Montessori společnosti pro věk 4-6 let. Vědecká metoda výchovy a vzdělání italské lékařky a pedagožky Marie Montessori vede děti respektujícím způsobem k samostatnosti a nezávislosti a vychovává ke svobodné volbě rozhodování a zodpovědnosti. Tato metoda se mi líbí a vidím v ní smysl mé práce s dětmi a pro děti.